Silkroad EditSilkroad GörselSilkroad Programları
Trend

DAT Dosyası Nedir? Nasıl Düzenlenir? DAT to BMP

Spread the love

Silkroad dosyaları içerisinde onlarca farklı uzantıyı göreceksiniz. Daha önceki yazımızda .ddj dosyasının nasıl düzenlenebileceği ve .ddj formatından .dds formatına nasıl dönüştürme işlemi yapılabileceği hakkında bilgi ve program paylaşımı yapmıştım.

Bu konumuzda ise sizlerle, .DAT formatındaki görselleri nasıl düzenleyebileceğiniz hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Vakit kaybetmeden açıklamaya başlamak istiyorum. O halde başlayalım…

Silkroad dosyaları içerisindeki .DAT formatında saklanan görselleri, herhangi bir resim editörü ne yazık ki işlem yapmadan düzenlemeye olanak sağlamıyor. Bu sebeple .DAT formatından, resim editör programlarının anlayabileceği bir dil olan .BMP ye çevirme işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor.

DAT to BMP programının indirme linkini aşağıda paylaştım. Ancak program kullanmadan da bu işlemi yapabilirsiniz. Çünkü .DAT formatı ile saklanan görselin aslında .BMP formatında olduğu ve sadece güvenlik sebebi ile Silkroad geliştiricileri tarafından .DAT olarak gösterildiği öğrenilen bir gerçek.

Windows işletim sistemine sahip cihazlarda dosya uzantılarını gösterme özelliğini açarak bu işlemi manuel olarak gerçekleştirebiliriz. Yani dosyamızın adı varsayalım ki ‘silkroad.dat’ olsun. Bu resim dosyası aslında ‘silkroad.bmp’ olarak çalışan aynı .jpg veya .png mantığındaki gibi bir resim görselidir. Windows işletim sistemi cihazlarda dosya uzantılarını gösterme özelliğini açmamızla birlikte, dosyaları tek tek .dat kısımlarını silip .bmp yapmamız halinde program ihtiyacı olmadan editlenebilir hale getirmiş oluyoruz.

Görsel dosyamız üzerinde yapmak istediğimiz değişikliği tamamladıktan sonra, media.pk2’ye atmadan önce kesinlikle .DAT formatına geri çevirmemiz gerekecektir. Aksi taktirde çalışmayacaktır!

Peki manuel işlem yapmak yerine .DAT to .BMP programı ile ne yapabiliriz? Program dosyasını hangi klasörde tutuyorsak, çalıştırma işlemi yaptığımız an o dosyadaki tüm .dat uzantılarını .bmp uzantısına, veya tüm .bmp uzantılarını .dat uzantısına çevirme imkanımız oluyor. Manuel işlem 392KB büyüklüğündeki bu program ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 •  
  1
  Share
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  

Silkroad

2006-2007 yıllarında iSro Aege serverında başladığım Silkroad Oyunculuk sürecim 2011 yılına kadar neredeyse aralıksız olarak devam etti. 2012 yılından itibaren birkaç private server denemem oldu ancak yeterli oyunca kitlesine erişim sağlayamadığım için kapatmak zorunda kaldım.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close